svatební dorty

Vážení budoucí novomanželé, Váš svatební dort si můžete sami vybrat nebo navrhnout, můžeme jej sestavit společně nebo Vám ho navrhneme zcela sami a pro Vás bude překvapením. Váš svatební dort bude součástí Vašeho dne s velkým D a bude mít tu čest být i na Vašich společných fotkách. Měl by být určen na tu Vaši svatbu, jak sladěním tak originalitou.

Dnešní klasický svatební dort pochází z druhu koláče, jenž byl u starých Římanů důležitou součástí svatební ceremonie. Byl rozdělen na malé kousky a hozen přes hlavu nevěsty. Hosté pak drobky posbírali a snědli. Tento rituál měl prosit bohy, aby požehnali mladému páru spoustu dětí.  Obilí bylo symbolem plodnosti a hojnosti, proto i dort je symbolem plodnosti.  Při svatebních přípravách bychom proto neměli opomenout výběr svatebního dortu. Svatební dort má být umístěn na slavnostní tabuli, nebo na čestném místě tak, aby si ho svatebčané všimli hned při vstupu na hostinu a dlouho na něj vzpomínali.

Svatební dort a koláčky nemá péct nevěsta sama, aby neměla uplakané děti, nebo nouzi v manželství. Jeho rozkrájení a rozdání ženichem a nevěstou je jednou z nejstarších tradic, symbol toho, že si mají ve společném životě pomáhat. Žádný ze svatebčanů by neměl ochutnání svatebního dortu odmítnout, jinak to jemu, ale i novomanželům přinese smůlu. Aby manželství dlouho vydrželo, musí i ženich s nevěstou svatební dort ochutnat.